Güzel Bursa’mız, 1326 yılında Orhan Gazi'nin fethiyle Türk topraklarına dahil olduğu zamandan beri barışın, huzurun, özgürlüğün şehri olmuştur.
     Birinci Dünya savaşı sonrasında Osmanlıların da aralarında bulunduğu İttifak Devletleri'nin savaşı kaybetmesi üzerine, Yunan askerlerinin 8 Temmuz 1920'de kenti işgaliyle Bursa için acı ve sıkıntı dolu günler başlamıştır. Bursa işgal edildiğinde duyulan üzüntüyü temsilen TBMM başkanlık kürsüsüne siyah şal örtülmüştür.
    30 Ağustos'ta Başkomutanlık Meydan Muharebesinde düşmana vurulan ağır darbe, ülkenin her yerinde hissedilmiş Türk Ordusu, silahlı milislerin de büyük desteği ile '2 yıl, 2 ay, 2 gün' süren mücadelenin ardından 11 Eylül 1922'de Yunan askerini Bursa topraklarından çıkarmıştır. 
   Bursa'nın Yunan işgalinden kurtuluşu, Ankara'ya, 'Yeşil Bursa al sancağına kavuştu' yazılı kısa ama anlamlı bir telgrafla bildirilmiş,  bunun üzerine Bursa'nın işgaliyle TBMM'de kürsü üzerine konulan siyah örtü kaldırılmıştır.
   Mustafa Kemal'in, Anadolu topraklarında başlattığı onurlu mücadelenin sonucudur 11 Eylül. Bursalılar için büyük önem taşıyan kurtuluş günü ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan yolda özgürlüğün ve bağımsızlığında günüdür.
   İşte bu bilinç ve duygularla Bursa’mızın kurtuluşunun 96. yıldönümünde başta Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, silah arkadaşlarına ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, huzur ve barış dolu nice yıllar diliyorum.
 
 
 
 
                                                                                                    Avni ORAL
                                                                                                                  Nilüfer Kaymakamı